نقل از دیگران 98

جمعه 2 شهریور 1397 19:31 نویسنده: شیرین چاپ

این مطلب خیلی خیلی خوب را در بلاگ سر هرمس مارانا خواندم و حیفم آمد به اشتراک نگذارمش. می توانید آنرا اینجا مطالعه کنید.


نظرم خودم: قبلا هم در این مورد نوشته ام به بیانی دیگر اما منطق و استدلالی که در این متن هست خیلی بهتر و روشن تر این مکانیسم غلط و بیمار را توضیح می دهد و حلاجی می کند. 

واقعیت اینست که همیشه آدم های خوب، آدم هایی که سازگار هستند توی این دنیا سرشان کلاه می رود. هر قدر آدم کله خرتر و از خود راضی تر باشد انگار حرفش راست تر باشد. حالا این کله خری و تعصب می تواند از طرف آدم های متاهلی باشد که بقیه را بی مسئولیت و لاابالی می دانند، می تواند از طرف زنان و مردان فرزند داری باشد که سوای از توانایی شان در ایفای نقش خطیر تربیت فرزند هر آدم بی فرزندی را توبیخ می کنند، می تواند از طرف مسلمانان متعصبی باشد که فکر می کنند بهترین و برگزیده ترین بندگان خدایند و ...

حالا بهتر می فهمم چقدر درست رفتار کرده ام وقتی یک دوست قدیمی به دیدنم آمد و همان اول به او اعلام کردم که گوشت و مرغ خانه من از سوپرمارکت می آید و نه از بازار های شهر و فروشندگان مغازه های حلال. و یا آن دفعه که درب را به روی آن زن بی ادب و گستاخ بستم تا بفهمد اگر او آنقدر متعصب است که به خودش اجازه می دهد زنگ در دیگران را بزند و بهشان امر کند توی خانه خودشان باید چه بکنند، منهم همانقدر گستاخ هستم که درب را طوری به رویش ببندم که دماغش لای درب بماند!

جلوی آدم متعصبی که فکر می کند حق امر و نهی به دیگران دارد فقط اصرار و پافشاری به اعتقاد خود رفتار صحیح است. کافیست کمی بهشان رو بدهی تا تنبانت را هم از تنت در بیاورند به بهانه اینکه بهتر از تو می فهمند و خیر و شر را می دانند. به هیچ الاغی اجازه ندهید فکر کند می تواند به شما یاد بدهد چطور باید حرف بزنید، چطور باید زندگی کنید، چطور باید لباس بپوشید و ... حالا این الاغ هر اتیکتی که داشته باشد مهم نیست، یهودی باشد یا مسلمان یا تستیمون دی جئوا یا .... مهم اینست که بفهمد الاغ است و باید سرش را پایین بیندازد و زندگی خودش را کرده و یونجه اش را بخورد.


پی نوشت. صمیمانه روی گل همه الاغ های قشنگ و مهربان را می بوسم و معذرت می خواهم که خدا می داند به کدامین دلیل مظهر نفهمی شده اند در زبان گفتگو. اشاره من به معنای معنوی این کلمه است طبیعتا و نه به این حیوان دوست داشتنی و مهربان.