جهنم دانته

یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 08:28 نویسنده: شیرین چاپ

خیلی سال بود که می خواستم افرسک های کلیسای سن پترونیو را ببینم. می دانستم تحت کنترل است و برای منهم راه دوری ست. در موردش شنیده اید؟ اشاره ام به یکی از افرسک های بازیلیکای بولونیاست که در آن صحنه جهنم به روایت دانته تصویر شده است. یک جستجوی کوتاه روی اینترنت بکنید تا ببینید دانته چه کسانی را به جهنم فرستاده بود.

اتفاقا جایی را که برای مدت کوتاهی دانته در آن دفن شده بود هم دیدم. اینرا هم نمی دانم می دانید یا نه، دانته از فلورانس تبعید شده بود و در شهر دیگری از ایتالیا Ravenna با زندگی وداع کرد. بعد از مرگش و بعد از آنکه دنیا او را بعنوان یک نابغه شناخت و آثارش مایه فخر زبان ایتالیایی شدند فلورانس به هر قیمتی خواست که پیکر او به فلورانس بازگردانده شود. خلاصه که دانته هم از آن پرسوناژهای ناراحتی بود که زبان تندی داشت، عالم و آدم را به جهنم فرستاد و در نتیجه حتی بعد از مرگش هم پیکرش را به حال خود نمی گذارند! حتی الان هم دقیقا کسی نمی داند کجا دفن شده است. (برای محافظتش از ادعاها و دعوای بین دو شهر، محل دفن را عوض کرده اند)

از اصل مطلب دور افتادم، لیست پرسوناژهای جهنم دانته طولانی ست. بروید خودتان نگاهش کنید. برای دانته افرادی که بذر اختلاف و جنگ کاشتند هم جهنمی هستند و Giovanni da Modena افرسک عظیم و با شکوه گنبد بولونینی را بر اساس توصیف دانته خلق کرد. افرسک در سمت چپ گنبد است و عظمتش نفس آدم را می گیرد. 

هیچی دیگر ... طولانی نکنم ماجرا را، می خواستم محمد را در جهنم ببینم.