شوریده سری که من باشم

شنبه 22 مهر 1396 13:55 نویسنده: شیرین چاپ

رسید پستچی که برایت خبر از یک اخطار قانونی می دهد اصلا چیز خوشایندی نیست. مخصوصا وقتی خسته از سر کار برمی گردی و باید یکدفعه به خودت شک کنی کدام جرم و جنایت را مرتکب شده ای! به شکل احمقانه ای از خودم می پرسیدم کجا و کی دله دزدی، جرم و جنایت یا خلاف رانندگی کرده ام که در اداره پست یک اخطار و جریمه قانونی انتظارم را می کشد.

خوشبختانه بین تمام فرض هایم، موضوع به بهترین حالت ممکن مربوط میشد. مالیاتی بود که باید هر سال بابت تمدید قرارداد اجاره آپارتمانم پرداخت میشد و فلان سال آن پرداخت انجام نشده بود. از آنجا که در مورد امور اداری و پرداخت ها و غیره عین یک آدم آهنی دقیق و مرتبم به شدت احساس توهین کردم! اهل فراموشی و پشت گوش انداختن مسائل مهم نیستم و باید اعتراف کنم آنهایی که از این اشتباهات می کنند را به چشم تحقیر نگاه می کنم. (بله ... چنین آدمی هستم من!) چرا؟ به زبان کیفی ِ صنعت اتومبیل که حرف بزنیم، درصد خطاهایی که مرتکب می شوم را بخواهیم به PPM بیان کنیم به عددی در حد 0.005 می رسیم. در حدی که مثلا وقتی برای پرداخت اجاره ام می روم به آژانس مسکن حتی پولها را نمی شمرند. وقتی پول را به کس دیگری برای پرداخت می سپارم هم همینطور. یکبار فرد امینی که به نیابت از من رفته بود آژانس با تعجب پرسیده بود پول اجاره را نمی شمرید؟ و گفته بودند محال است شیرین اشتباه کند!

هیچی دیگر ... نتیجه این شد که فلان سال، موقع تمدید قرارداد اجاره قرار بود من به ایران سفر کنم و چنان دل و دین و عقل و هوشم از فکر دیدن عزیزان رفته بود که نفهمیدم دقت چیست و نظم کدام است! صاحبخانه و تمام کارمندان آژانس هم چشم بسته به خود گفته بودند "محال است شیرین یادش برود"! و قرارداد را بدون در دست داشتن برگه پرداخت مالیات تمدید کرده بودند. همگی موقعی متوجه شدیم که برگه جریمه را برای عدم پرداخت آن مالیات بعد از چند سال دریافت کردیم.

از وقتی این ماجرا اتفاق افتاده بیش از پیش فکر می کنم که تمام اصول مدیریت و کیفیت در زندگی روزمره لازمند. یک خطا و یک فراموشی به هر دلیلی که اتفاق بیفتد، یک جایی باید برملا و متوقف شود. حتی بهترین و مدرن ترین سازمان ها و دقیق ترین و منظم ترین آدم ها هم در موقعیت های اضطراری قرار می گیرند و هر سیستمی امکان خطا دارد. یادم باشد دفعه بعد که می روم اجاره ماه نوامبر را بدهم یک کپی از FMEA ی به روز شده را در مورد "مدیریتفرایند  پرداخت اجاره و تمدید قرارداد" با خودم ببرم و تحویل کارمندان آژانس بدهم.


پی نوشت. بله ... آدم هایی که با منطق زندگی می کنند و در عین حال دنبال محقق کردن خواسته های خود می روند هم دلبسته گذشته و خانواده خود هستند. خیلی بیش از آنچه که خیلی ها ممکن است تصور کنند. من مدتها قبل از سفر نزد عزیزانم و مدتهای طولانی بعد از برگشت اصلا حال عادی ندارم!