X
تبلیغات
رایتل

کتابخانه ایده آل من

سه‌شنبه 27 تیر 1396 19:21 نویسنده: شیرین چاپFrrrrrrrrrrrrrr


عامل/متغیر انسانی

شنبه 24 تیر 1396 13:46 نویسنده: شیرین چاپ

یک چیزی هست که نمی دانم در فارسی معادلش را درست نوشته ام یا نه: Il Fattore Umano. همان پارامتر، عامل، متغیری که فقط به انسان و ذاتش مربوط می شود. همانی که باعث می شود دو تا آدم کامل و عالی و موفق با هم زوج خوبی/همکارهای خوبی / دوستان خوبی / شرکای خوبی/ رییس و مرئوس خوبی ... نشوند. همان چیزی که باعث می شود گاهی بهترین کتابها یا بهترین فیلم ها یا گران قیمت ترین لباس و تجهیزات استیلیست های نامدار را نپسندیم. همان چیزی که باعث میشود در قشنگ ترین مکان احساس راحتی نکنیم، همان چیزی که باعث می شود گاهی عالی ترین غذا و نوشیدنی ناخوشایندمان باشد و به اصطلاح "نچسبد" و هزاران مثال دیگر.

از سری همین متغیر انسانی ... "کافکا در کرانه" را بردم کتابخانه و پس دادم. یادم آمد که موراکامی استثنا نیست، عین منیروی عزیز است که خودش را بیشتر دوست دارم تا کتابهایش. جان به جان آدم بکنند بعضی کتابها و بعضی فیلم ها را نمی تواند باهاشان ارتباط برقرار کند. توی فیلم ها هنری هشتم - در کل لارنس اولیویه - و همشهری کین برایم اینطوری هستند. 

باز هم از سری متغیرهای انسانی ... دارم دنبال کار جدید می گردم. عطای این چند ملیتی را - به محض اینکه بتوانم - به لقایش می بخشم. می دانید ... باید از آدمهایی مثل من ترسید. ترس نه از بابت اینکه خطری از جانب من نوعی متوجه کسی باشد. منظورم اینست که آدمهایی که چنین زندگی ای را زیسته اند و از صفر شدن، از نو شروع کردن، تنها بودن، محرومیت و بلکم گرسنگی کشیدن و ... اجتناب نکرده اند و برای اجتناب از این سختی ها باج نداده اند، در آینده هم باج نخواهند داد. این آدم ها تلاش می کنند، مبارزه می کنند، اصرار می کنند ولی جایی که دیگر چیز با ارزشی باقی نمی ماند، می گذارند و می روند. زندگی کوتاه تر از اینست که بخواهیم به تلخی بگذرانیمش. یکی اسمش را می گذارد بزرگواری یا صبوری یا مشابهش. در واقع ترس و تزلزل از  رها کردن یک ناشادی محتوم و مواجهه با آینده/شاید شادی احتمالی ولی غیر حتمی ست اسم درستش. یک روزی چشم باز می کنیم و می بینیم هر لحظه زندگی شده است باج دهی برای دو دستی چسبیدن به بدبختی های کوچک هر روزه! 


باز هم La Giovinezza

جمعه 23 تیر 1396 18:54 نویسنده: شیرین چاپ

اگر جزو بیننده های کانال 5 مدیا ست هستید امشب ساعت 21.10 یه وقت اروپا و حدود یازده و چهل دقیقه به وقت ایران حواستان باشد که "جوانی" پائولو سورّنتینو پخش می شود. با اینکه فیلم را در سینما دیده ام و شاید چیزکی هم درباره اش اینجا نوشته ام، باز هم دوست دارم نگاهش کنم. فیلم بسیار دوست داشتنی ای ست.

معمولا حوصله ندارم نوشته های قبلی ام را بخوانم. یه شکل شرم آوری بنظرم مزخرف و غیر قابل نگاه کردن می آیند! فقط محض علاقه خاصم به این فیلم، پیوند آن نوشته را برایتان می گذارم اگر خواستید اینجا نگاهی بهش بیندازید و بلکه راغب شدید فیلم را ببینید و مشتری سیلویو برلوسکونی شوید!


پی اس. در همان حال که دستم را جلوی چشمها گرفته و با احتیاط و نگرانی از لای انگشتانم نگاه می کردم و دماغم را هم سفت گرفته بودم متن را خواندم و متعجب شدم از اینکه دوستش داشتم! بنظرم می آید که وقتی رو فرم هستم، تسلیم احساسات می شوم و آن شیرین بد اخلاق و تودار را زنجیر می کنم  و می توانم کمی، یک کمی بهتر بنویسم.


از هر دری 60

شنبه 17 تیر 1396 22:25 نویسنده: شیرین چاپ

- داشتم رادیو جوباکس را نگاه/گوش می کردم و دیدم اومبرتو توتزی آهنگ معروف و قدیمی اش را همراه با آناستژیا دوباره خوانی کرده است. یاد قدیم ها افتادم و تنها باری که جرات کردم از یک "خارجی" معنی چیزی را بپرسم. هیچوقت اهل این دست سئوال ها نیستم و وارد بازی ِ "در زبان تو به فلان چیز چه می گویند؟" نمی شوم.

راستش را بگویم؟ تفاخر و صحت کلام در هر زبانی برای من مهم است. تته پته کردن به یک زبان، هر زبانی، و دانستن چند کلمه از آن فقط برای تحریک سیمپاتی دیگران یا به رخ کشیدن اینکه "من خیلی با حالم" از نظرم بسیار سخیف و سطح پایین است. بله ... چنین آدم گند دماغی هستم! آها داشتم می گفتم که فقط یکبار شد که از کسی بپرسم فلان چیز یعنی چه و دقیقا چه چیز را پرسیدم؟ Ti amo. چرا؟ این آهنگ را همیشه دوست داشتم و می خواستم بدانم عبارتی که تکرار می شود یعنی چه. یادم هم هست که وقتی جواب را شنیدم خیلی خدا را شکر کردم که هوا تاریک بود و مخاطب غریبه سرخی صورت یک دختر جوان عاشق را ندید که با شنیدن معنی این جمله چقدر سرخ شد و شاید ترسید که همه بدانند چقدر عاشق است.

اگر مایل هستید آهنگ را اینجا می توانید گوش کنید. یاد سه سالگی ام بخیر که هنوز عاشق و خانه خراب نبودم!

- عاشق آنهایی هستم که موقع رد شدن از خیابان هیچکس را به هیچ جایشان حساب نمی کنند، حتی بصورت عمود بر خیابان هم رد نمی شوند. خیلی راحت و بی خیال کون شان را می کنند به ماشین ها و کجکی  و اریب با قدم های آهسته رد می شوند. بولّیسم مدنی همینست، عین همان نفهم هایی که پارک دوبله می کنند.

- اخبار را که گوش می کنم و می بینم هر روز چه دسته گل تازه ای رفیقمان دونالد به آب می دهد بیشتر یاد شباهت مردم ایران و امریکا می افتم. یادتان که هست خیلی وقت پیش این موضوع را خاطر نشان کرده بودم؟ برای داشتن یک نماینده ملت مثل امانوئل ماکرون ملت باید کم و بیش برایندش همان باشد. از قدیم هم گفته اند هر ملتی حکومتی دارد که لایقش است.

- کسی می داند شاهد عقد چه وظایفی دارد؟ دیروز خبر دار شدم که یک دوست خوب می خواهد که من شاهد عقدش باشم. از یک طرف خوشحال شدم و از یک طرف معذب! با خنده خجالت از او پرسیدم چه چیزی باعث شد که فکر کنی من لایق چنین نقش مهمی هستم؟! یادش بخیر ... سال 2011 در اولین روز کارآموزی مان در یک کارخانه همدیگر را شناختیم و همان حال که منتظر بودیم کسی بیاید و بهمان بگوید باید کجا برویم و پیش کی، شروع به خوش و بش کردیم و طوری بود که انگار ده سال است همدیگر را می شناسیم! 

- در ادامه بند قبل، در کتاب خاطراتش اُریانا هم همین را می نویسد، در مورد خودش و آلکوس. که آنها همدیگر را نشناختند، همدیگر را بازشناختند. آدم یک وقتهایی با کسانی در زندگی برخورد می کند که انگار فقط زمان لازم بوده و سرنوشت تا دیدار حاصل شود. وقتی دیدار حاصل می شود دو نفر می فهمند که همدیگر را خیلی وقت است می شناسند و فقط منتظر لحظه دیدار بوده اند. تا بحال برایتان پیش آمده است چنین چیزی؟ فکر کنم فقط خوش شانس ها چنین تجربه ای را دارند!

- این عکس را که نگاه می کنم دلم ضعف می رود:


کمی حرفه ای

چهارشنبه 14 تیر 1396 21:59 نویسنده: شیرین چاپ

- خوبست در اجتماع خط کشی زن/مرد پر رنگ نباشد. آرامش و اطمینان خاطر هم برای مردها و هم برای زنها بهمراه دارد. امروز یک آموزش هشت ساعته داشتیم برای رده میانی سازمان و مدیران و مدیر شرکت (Plant Manager). در مورد گفتگو و ارتباط صحیح سازمانی بود. چند ساعت از دوره گذشته بود و فقط بطور اتفاقی و با نگاهی به اطراف متوجه شدم تنها زن داخل سالن کنفرانس من هستم. برایم خوشایند بود که در محیط کار همه شانه به شانه هم هستیم و این تک بودن من بین تمام همکاران مرد نه تعذب و محدودیت برای من ایجاد می کند و نه برای آقایان. جایی بحث از مالتی تسک بودن شد و مقایسه زن و مرد و می دانید مدرس چه گفت؟ که زنان در دوره پریود و در دوران انقلاب هورمونی به اوج مالتی تسک بودن خود می رسند و اینجا بود که صدای اعتراض من بلند شد! چرا که همیشه زنان در محیط کار به دلیل داشتن دوره پریود مورد تبعیض و تمسخر قرار گرفته و قابلیت هایشان زیر سئوال می رود. مدرس نگاهی به من کرد و گفت: همین است شیرین! این تبعیض و تمسخرها از جانب مردان است و واکنش آنها به ترس و عدم اعتماد به نفسشان. انسان از "ناشناخته"  وحشت دارد و واکنش منفی نشان می دهد.

دفعه بعد کسی گفت زن باید حقوق کمتری بگیرد چون پریود دارد در طول ماه، خرخره اش را می جوم! بی سوادها!

- یک نکته مهم را یادتان باشد، احترام و اعتبار فیگور حرفه ای شما فقط منوط به اطلاعات علمی و توانایی های تکنیکی شما نیست. آنچه که آبرو و اعتبار و reputazione است، مبنایش بر سایر خصوصیات شما هم هست. 

دوره آموزشی امروز با یک کنفرانس تلفنی مهم با بوردو (فورد) تداخل داشت. به من اطلاع نداده بودند که غیر از من و کریستین همکارم، مدیران هم در دوره شرکت می کنند و  من متقاعد بودم که آن کنفرانس را مدیرم انجام میدهد. شنبه رفتم سر کار که فایل های مورد نیاز کنفرانس را آماده کنم و خیالم هم حسابی راحت بود. دیروز نزدیک ظهر Plant manager با مِنّ و مِن  آمد نشست کنارم و برایم توضیح داد که لازم است از بوردو (فورد)  بخواهیم کنفرانس را به یک روز بعد جابجا کنند. نگاهش کردم و گفتم واقعا فکر می کنید می شود چنین چیزی را ازشان خواست؟ اجندای این Bi- Weekly top supplier meeting از اول سال تا آخر 2017 اعلام شده است. نمیشد زودتر یادمان می افتاد؟! در ضمن ... در این کنفرانس فقط ما و بوردو نیستیم که، یک STA از رومانی هم شرکت می کند و رییس STA های اروپا از انگلستان. اینهمه آدم های گنده گنده را دقیقه نود عنتر و منتر خودمان بکنیم؟ باز هم مِنّ و مِن کرد و گفت اگر تو لطف کنی و این ای میل را بفرستی من مطمئنم که نه نمی گویند. اگر فقط یک نفر در سازمان ما باشد که بوردو با او بدرفتاری نمی کند/نخواهد کرد تو هستی! 

حالا می دانید پارادوکس کجاست؟ که در کل این سازمان تنها کسی که تازه وارد و نابلد است و سابقه کار در صنعت اتومبیل نداشته است، من هستم. هفت هشت ماه پیش خوش و خرم از دنیای قشنگ و رنگارنگ سایه چشم و ماسکارا و رژ گونه و ... وارد جایی شدم که سر و کارم افتاد با Sealing & Gasket. کسی چیزی یادم نداد، فقط همت خودم بود و آستین بالا زدن برای یاد گرفتن و به قولی کثیف کردن دستها برای یاد گرفتن و تجربه کردن. حالا منِ تازه از راه رسیده شده ام تنها آدم با آبرو پیش فورد ولی عجیب اینجاست که با دانستن این موضوع، باز هم حقوق آنچنانی می رود توی جیب مدیر من که فورد به هیچ جایش حسابش هم نمی کند. خدا بدهد شانس!

انکار نمی کنم ... داشتن اعتماد مشتری به این مهمی و صاحب آبرو بودن خیلی با ارزش است ولی خوب در زندگی واقعی این حرفها برای فاطی تنبان نمی شوند. تعارف که نداریم!