X
تبلیغات
رایتل

همان همیشگی

یکشنبه 1 اسفند 1395 20:39 نویسنده: شیرین چاپ

طرفهای دهات ما مشتری مداری در رستوران / بارها رسم است. کافیست چند بار جزو مشتری هایشان باشید تا عادت هایتان را یاد بگیرند. زود می فهمند کی شکمو و اهل دسر است، کی همراه با غذایش چه چیزی می نوشد، کی قهوه بعد از غذایش را چطور سفارش می دهد و ... بارها هم همینطور. دیگر یاد گرفته اند که مثلا من برای اپریتیوو* همیشه کورودینو** سفارش می دهم. 

امروز عصر با دوستی رفتیم بار همیشگی و طبق عادت همیشگی او کا مپا ر ی سو د ا با شر  اب سفید سفارش داد ولی من امروز استثنائا فقط یک قهوه میل داشتم. پول را در صندوق پرداخته بودیم و جلوی پیشخوان منتظر بودیم یکی از دخترها برایمان سرو کند سفارش را. دخترک سرش شلوغ بود و همزمان داشت مشتری های متفاوتی را راه می انداخت و در همان حین ما را هم دیده بود. دوستم ناگهان به من گفت شیرین بهش بگو که تو امروز قهوه می خواهی وگرنه برایت کورودینو باز می کند. همان موقع دخترک با یک شیشه کورودینو  خطاب به ما گفت. همان همیشگی مگر نه؟  خنده ام گرفت و گفتم نه ....! برای من قهوه! همین الان داشتیم می گفتیم که الان طبق عادت برایم کورودینو باز می کنی!


* aperitivo رسم تورینویی که به سایر شهرها هم سرایت کرده است. نوشیدنی که معمولا قبل از وعده غذای ظهر یا شب صرف می شود و در بارها معمولا همراه نوشیدنی برایتان کمی خوردنی - معمولا کمی چیپس یا فینگر فود - به رایگان سرو می شود.

** Corodino غیرالکلی معروف که در پیه مونته تولید می شود و از نوشیدنی های محبوب در ایتالیاست.تو که ریشه منی

یکشنبه 24 بهمن 1395 21:19 نویسنده: شیرین چاپ

گاهی فکر می کنم توی هر چیزی که بشود با هم متفاوت بود، متفاوتیم. توی هر چیزی که می شود، با هم اختلاف نظر داریم اما در عین حال جانمان به جان هم بسته است. وقتی کنار هم هستیم عین سگ و گربه پر و پاچه هم را می گیریم و وقتی دوریم دلتنگی هم را حس می کنیم. فکر کنم خیلی از مادر و دخترها همینطور باشند. اگر رابطه مادر و دختری دوستانه - چه در موقعیت مادر و چه در موقعیت دختر - را تجربه می کنید یا کرده اید بدانید که از معدود خوش شانس ها هستید!

اما اینها هیچکدام مهم نیستند ... مهم اینست که آن کسی که شما را بوجود می آورد، از اولین لحظه ای که دانه دانه سلول هایتان شکل می گیرد شما را می شناسد و حس تان می کند، در دنیا فقط یکی ست. فرق پدر و مادر شاید در همین باشد. از آن بازی و معمای "مامان را بیشتر دوست داری یا بابا رو" متنفرم. به سادگی می شود گفت که رابطه با هر کدام از آنها متفاوت است و غیر قابل مقایسه. 

شاید شنیدنش از کسی مثل من که از بیست سالگی به بعد مصممانه از خانه پدری رفت تا تنها و مستقل زندگی کند عجیب و باورنکردنی باشد. نه که پشیمان باشم. اگر هزار بار بتوانم به عقب برگردم، انتخاب هایم همیشه همان ها خواهند بود، ولی دلتنگی را هم انکار نمی کنم. هر چقدر هم زمان می گذرد با شگفتی بیشتر از قبل شباهت هایم را به پدر و مادرم کشف می کنم. حتی وقتی شباهت را در خصلت های ناخوشایند کشف می کنم بیشتر از اینکه ناراحت باشم شگفت زده می شوم و یک جورهایی خوش خوشان!

یک آدم افسرده مزمن که بارها و بارها به مردن فکر کرده و راه های مختلف مردن را فکر  و مطالعه کرده و در نهایت زندگی و زنده بودن را انتخاب کرده، چون تا وقتی مادر و پدر هستند، زندگی ارزش زیستن را دارد. 

چند وقتی ست که بیش از همیشه دلتنگم. شاید چون شرایط و زندگی نامهربانند و با همه توان نشان می دهند که باید قیمت انتخاب های گذشته ام را تمام و کمال بپردازم. دستم کوتاه است و فقط موقع شام خوردن پی بردم به مکانیسم دفاع درونی ام که در مریض احوالی این روزها و در حسرت حس کردن دست های گرم پدر و مادر روی صورت و پیشانی مریض احوالم، در تلاش برای جان گرفتن بعد از چند روز متوالی سوپ خوردن، داخل فر کباب برگ درست کردم با کمی بلغور. همان طعم های دوران بچگی و مزه دست مادر که بیهوده گاهی تلاش می کنم بازآفرینی کنم. طبعا موفق نمی شوم اما توی ذهنم نزدیکی پدر و مادر را مزه مزه می کنم و حالم بهتر می شود.


Libreriamo 53

شنبه 23 بهمن 1395 20:52 نویسنده: شیرین چاپ

عشق ورزیدن با ریسک پذیرفته نشدن همراهست

زیستن با ریسک مردن همراهست

امیدوار بودن با ریسک ناامید ماندن همراهست

تلاش کردن با ریسک شکست خوردن همراهست

ریسک کردن یک الزام است

فقط کسی که جرات ریسک کردن دارد واقعا آزاد است.

آلدا مرینی


Libreriamo 52

شنبه 23 بهمن 1395 20:16 نویسنده: شیرین چاپ

- خلائی بزرگتر از آن زمان نیست که کسی وارد زندگی ات می شود، زیر و رویش می کند

و می رود پی کارش.

-برای بازگشودن قلب خود و هدیه اش به دیگری باید کمی شجاع و کمی دیوانه بود.

چارلز بوکوفسکی


آخ آخ ... این منم ها!

شنبه 23 بهمن 1395 15:26 نویسنده: شیرین چاپ