X
تبلیغات
رایتل

Libreriamo 33

چهارشنبه 30 تیر 1395 22:01 نویسنده: شیرین چاپ


میدانم که کامل و بی عیب و نقص نیستم، اما چه اهمیتی دارد؟

حتی ماه هم بی عیب و نقص نیست، پر از آبله ست!

و دریا؟ او هم کامل نیست! زیادی شور است.

و آسمان؟ همیشه اینقدر بی انتها.

واقعیت اینست که زیباترین چیزها، بی عیب و نقص نیستند بلکه منحصر بفردند.

Il colore dei pensieriزیستن جزو نایاب ترین چیزها در دنیاست.

بخش غالب مردم فقط وجود دارد، و نه چیزی بیشتر ...

اسکار وایلد


من مخالفم!

چهارشنبه 30 تیر 1395 15:52 نویسنده: شیرین چاپ

 یکی از مکرر ترین پیغام هایی که دریافت می کنم در مورد بسته بودن بخش نظرات است. نمی دانم این چه داستانی ست که در این روزگار رکود بلاگ ها اینهمه آدم شاکی باشند از بسته بودن نظرات بلاگ من. یک سئوال اساسی من در این مورد اینست: این معترضان ان وقتی که بخش نظرات بلاگ باز بود دقیقا کجا بودند و چه می کردند؟! نه که بنده بابت هر پستی بالای پنجاه تا نظردهنده داشتم ... بستن نظرات بلاگم ستم بزرگی در حق آنها شده است. نقطه مقابل، قضیه بلاگی ست که تا بحال دو بار در موردش نوشته ام و همگان را به خواندنش دعوت کرده ام. جایی که بخش نظراتش هم فعال است و تمام نویسندگانش هم با آغوش باز پذیرای نظراتند. آنجا ولی برهوت است. می آیند و می خوانند و در حالی که به افق خیره شده اند می روند پی کارشان! به این نتیجه می رسم که کلا خیلی ها دوست دارند ببینند شرایط موجود کدام است تا اعتراض کنند و متضادش را بخواهند! منطق دیگری نمی بینم در این رفتارها و حرفهای ضد و نقیض.


یا ... تکیلفمان را با خودمان و دیگران معلوم کنیم!

سه‌شنبه 29 تیر 1395 16:00 نویسنده: شیرین چاپ


می خواهی وارد زندگی من شوی؟ در باز است.

می خواهی از زندگیم بیرون بروی؟ در باز است.

فقط یک خواهش: دم در معطل نمان، رفت و آمد را مختل می کنی.


La Migliore offerta

دوشنبه 28 تیر 1395 17:29 نویسنده: شیرین چاپ


کلید داستان فیلم را می شود در این اتاق جست. تصویری که به معنای واقعی Inquietante است و آرامش و اطمینان خاطر را از آدم دور می کند. این اتاق نشان می دهد تا چه حد و تا کجا یک آدم می تواند از رو در رو شدن با  مشکلات اساسی وجود خود و  احیانا تلاش برای حلشان طفره برود. در هم شکستن نهایی قهرمان فیلم و گرفتار حالت کاتاتونیک شدنش  هم بخاطر همین اتاق است. همان محرکی که خیلی سال قبل و خیلی قبل از هزینه کردن این سرمایه هنگفت می باید او را به سمت رفع مشکلش و رویارو شدن با ان هدایت می کرد، الان - در این لحظه و هم اکنون، آن کاری را می کند که باید خیلی قبل پیش اتفاق می افتاد.

جملات قصار فیلم اینها هستند: "در قلب هر چیز قلابی ای، یک چیز اصل وجود دارد." و "در عمق هر دروغی یک واقعیت نهفته است." اما نکته اصلی فیلم می تواند ورای اصل و بدل بودن اشیا و حرفها باشد، اینکه چقدر انسان از روبرو شدن با واقعیت خود گریزان است و چقدر سخت است پذیرفتن خویشتن خویش و شاید اندیشیدن چاره ای برای ترس ها و obsession های قدیمی و کهنه.


CAN'T STOP THE FEELING!*

یکشنبه 27 تیر 1395 15:32 نویسنده: شیرین چاپ

فکر نکنم زیاد باشند کسانی که - زن یا مرد - کار تمیز کردن و نظافت خانه را دوست داشته باشند. مخصوصا وقتی وظیفه تمیز کردن به عهده یک نفر باشد و وظیفه کثیف کردن و بهم ریختن، چند نفر!

اما خوب ... وقتی آدم تنها زندگی می کند داستان طور دیگری ست. احتمالا چون می دانم فقط خودم از تمیزی خانه لذت می برم و کسی هم غیر از خودم کثیفش نمی کند حس خوبی نسبت به نظافت خانه دارم. این حس را البته نسبت به خانه پدری هم دارم. یعنی بهم ریختگی و کثیفی ناشی از زندگی روزمره اعضای خانواده برایم آزاردهنده نیست و تمیز کردنش را با جان و دل انجام می دهم. بعضی وقتها که در حال ظرف شستن یا جارو زدن هستم پدرم از راه می رسد و با لحن سرزنش بار به همه حاضران می گوید خوب شد این "بچه" از ایتالیا آمد تا کارهای خانه را انجام بدهد. و منهم کلی می خندم و می گویم من خودم را هیچوقت مهمان نمی بینم و خانه خودم است و از این حرفها ...

توی خانه چند وجبی خودم هم همینطور است. از تمیز کردنش لذت می برم. آدم خسته میشود اما خوابیدن روی ملحفه های تمیز و تازه، راه رفتن روی کف خانه ای که برق می زند - حالا گیرم که همیشه سرپایی بپوشی، اما باز هم فرق تمیزی و کثیفی معلوم می شود - یا استفاده از توالت براق و خوشبو ، چای دم کردن روی گازی که برق می زند، گذاشتن ظروف داخل سینکی که تمیز و درخشان است و ... لذتی دارد که قابل وصف نیست برایم. یکبار یادم نیست یک جایی خواندم که نویسنده بلاگی خوانندگانش را به جنبش "سینک ظرفشویی تمیز" دعوت می کرد و من همان موقع شاخ درآوردم! چیزی که برای من عادت همیشگی ست برای بعضی ها تبدیل می شود به یک حرکت انقلابی و جنبش. خدایا توبه ... و البته فکر کنم همیشه در خانه هایی که همه کثیف می کنند و یک نفر باید تمیز کند اوضاع همین است. یک جایی ان یک نفر هم باید بی خیال شود و همگی شادمانه عادت کنند به زندگی در کثیفی و لذت بردن از راحتی و بی خیالی آن!


* این آهنگ را دوست دارم. از قدیم الایام همراه با خواهران کارهای خانه را با ریتم موسیقی انجام می دادیم و این عادت هنوز هم ادامه دارد.

(این عسلچه به کنار ... من از آن آقا با آن رقص با نمک و کت و شلوار آلاپلنگی اش هم خوشم می آید!)