X
تبلیغات
رایتل

روزمرگی ها

یکشنبه 1 آذر 1394 18:18 نویسنده: شیرین نظرات: 21 نظر چاپ
- توی سوپر مارکت می خواستم از یخچال شیر بردارم اما خانمی که از کارمندان سوپر مارکت بود و مشغول پر کردن ردیف های خالی بود نیمی از فضای ان بخش را اشغال کرده بود. انقدری جا بود که من دست دراز کنم و شیر را بردارم اما فکر کردم ممکن است نزدیکی بیش از حد و حضور کسی در پشت سرش او را نگران کند. همانجا که ایستاده بودم، نزدیک یخچال اما سه قدم دورتر با صدای بلند گفتم: اجازه هست؟ کمی سرش را برگرداند و گفت بفرمایید خواهش می کنم. یک خانم تو پر و مو فرفری خرمایی روشن بود و وقتی به طرفم برگشت دیدم دارد به پهنای صورت می خندد. گفت ببخشید الان زود تمام می کنم. گفتم نه شما ببخشید، گفتم یک صدایی از خودم در بیاورم که یهو نترسید از دیدن دستی که دراز می شود از پشت سرتان. دوباره خندید و گفت واااای چه کار خوبی کردید! آنهم توی این دوره و زمانه و با این اخباری که می شنویم!!
- رسم رد و بدل کیک و شیرینی را خیلی دوست دارم! بماند که خیلی وقت است کیک پزی و شیرینی پزی نکرده ام. اما امروز همسایه ام - دوستم و همراه تئاتر، کنسرت، اپرا و سینمایم - السّاندرا یک تکه پر و پیمان bunet برایم آورد که عین زندگی بود! کلا السّاندرا در تهیه بونت و کرم کارامل تخصص زیادی دارد و  در عوض کیک های مرا می پسندد. یک بده و بستان خوبی داریم. منهم باید دست از تنبلی بردارم و یک چیز خوشمزه درست کنم برایش. 

- اینروزها برای درمان حال بد و داشتن حال خوب زیاد ورزش می کنم و می رقصم و اواز می خوانم. امتحان کنید! واقعا معجزه می کنند. sugar را خیلی دوست دارم. خود اهنگ به کنار، شیفته ویدئویش هستم!  کمی هم هایده عزیز را گوش کردم. چقدر حیف شد که اینقدر جوان مرد و تنهایمان گذاشت ...


حال خوب، حال بد

شنبه 30 آبان 1394 14:57 نویسنده: شیرین نظرات: 10 نظر چاپ

حال بد یعنی از خانه بیرون نرفتن

لباس عوض نکردن، موسیقی گوش نکردن، ساکت ماندن، کتاب گوش نکردن، ننوشتن.

حال بد یعنی موهای پژمرده و بد حالت، صورت خموده و بی حال.

حال بد یعنی خانه بی روح.

حال خوب یعنی لباس مرتب پوشیدن، به سر و صورت و موها رسیدن و آراسته شدن.

حال خوب یعنی با دوستان بیرون رفتن، قدم زنی های طولانی در خیابان های چراغانی و قشنگ.

حال خوب یعنی فیلم دیدن و درباره اش با دوستی حرف زدن، لبخند زدن به دیگران حتی آنها که نمی شناسی.

حال خوب یعنی توی خیابان مکث کنی و با سگ ها و گربه ها بازی کنی و توی صورت صاحبانشان بخندی و بپرسی هاپو و پیشی چند ساله اند.

حال خوب یعنی موسیقی گوش کنی و همراه یا خواننده بخوانی از ته دل، بخوانی و اگر دلت خواست برقصی.

حال خوب یعنی کتاب خواندن و توی دفترچه های قرمزت نوشتن.

حال خوب یعنی خانه پر از نور و زنده.

حال خوب یعنی من خودم را دوست دارم، هر اتفاقی بیفتد هم بیفتد من آدم با ارزشی هستم و مورد علاقه عزیزانم.

حال خوب یعنی داشتن خودآگاهی و نیز آگاهی از نعمت های زندگی و سپاسگزار بودن.

حال خوب و بد ِ تو کدامست؟


سفسطه

جمعه 29 آبان 1394 14:22 نویسنده: شیرین نظرات: 3 نظر چاپ

در بحث ها زیاد به سفسظه کاران بر می خوریم و خیلی ها حتی متوجه نمی شوند که در گفتگو سفسطه کارند یا قربانی سفسطه کسی قرار می گیرند. این چند نمونه را از صفحه "ستاد مبارزه با چرندیات" کپی می کنم:

• زندگی ما هر چه قدر سخت و رقت‌بار، باز هم باید خدا را شاکر باشیم. به احتمال زیاد در گوشه و کنار دنیا افرادی هستند که حتی نان شب هم برای خوردن ندارند.
• در جامعه‌ای مثل ایران که اکثریت اجتماع به حقوق اولیه‌ی خود نیز دسترسی ندارند، صحبت کردن در مورد مواردی همچون حجاب کار عبثی است. ما اولین مشکلات بنیادین خود را حل کنیم و سپس به مواردی همچون حجاب برسیم.
• این کشور‌های توسعه‌ یافته که در مورد گرمایش زمین صحبت می‌کنند نفسشان از جای گرم بلند می‌شود. در بسیاری از کشور‌های در حال توسعه آب سالم قابل آشامیدن هم وجود ندارد؛ پس چرا ما باید در مورد گرمایش زمین دغدغه داشته باشیم.
• در رسانه‌ها به زنان نگاه کلیشه‌ای می‌شود، اما این مشکل به بزرگی مشکلاتی مثل فقر، جنگ ها و حقوق بشر در سراسر دنیا نیست.


"برای خوب بودن کافی نیست که بهتر از «بدترین» باشید."

- لوشس انیس سنکا


سفسطه «توصل به مشکلات بزرگتر»، «نه به اون بدی‌ها» یا «نقصان نسبی» نوعی از مغالطات غیر رسمی و پر استفاده است که در آن بحث طرف مقابل کوچک انگاشته می‌شود و یا بی اهمیت یا نادیده انگاشته می‌شود و این نادیده گرفته شدن بر اساس این است که مباحث و موضوعات مهم‌تری نیز برای بررسی وجود دارند. این مغالطه یکی از انواع مغالطات برابری اخلاقی است.

یک مثال معروف از این سفسطه این پاسخ است که «… چرا باید دغدغه‌ی ما باشد، در حالی که کودکان قحطی زده‌ای در آفریقا وجود دارند که از گرسنگ می‌میرند». این سفسطه معمولا توسط افرادی استفاده می‌شود که کاملا متوجه هستند که آنچه انجام می‌دهند (یا باور دارند) غلط است و با آگاهی کامل از این موضوع چاره ای جز فرافکنی و اشاره به اعمالی دیگر (غالبا بدتر) نمی‌بینند.

حالت ۱:
ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که فردی بخواهد قیاس «نه به اون بدی» را پیش بکشد. جدل متداول در مورد A را در نظر بگیرید.اتفاق B رخ داده است و از A بدتر است.پس A توجیه می‌شود. 
بر اساس این مغلطه، اعمال گذشته می‌توانند به عمل فعلی مشروعیت ببخشند. در حالی که وجود اعمال سبوعانه تر در گذشته به هیچ عنوان توجیه کننده‌ی عمل فعلی نیستند و فقط بیان می‌کنند که چیزهای مشابهی در گذشته وجود داشته‌اند. شایان ذکر است که افرادی که از این روش برای توجیه استفاده می‌کنند ممکن است کاملا آگاه باشند که این یک سفسطه منطقی است، اما با این وجود این مغلطه را صرفا برای لفاظی و انحراف اذهان استفاده می‌کنند.

یکی از مثال‌های بسیاری معروف این مغلطه انکار کنندگان هلوکاست و نئونازی ها هستند: «هلوکاست بد بود اما استالین افراد بیشتری را کشت». در این میان چنین افرادی نقش کشورهای متحدین در دامن زدن به جنگ جهانی دوم و بی ربطی آن به بحث کشتارهای تحت رژیم هیتلر را نادیده می‌گیرد.

«وضعیت سا  نس و ر اینترنت در ایران چندان بد نیست. چون در کره شمالی مردم عادی حتی دسترسی به اینترنت ندارند». بد بودن وضعیت آزادی رسانه در کره شمالی، مطلوب بودن وضعیت در ایران را اثبات نمی‌کند.

این غیر عقلانی است که معیار بد بودن چیزها را در بدترین حالت فاجعه بار قرار دهیم زیرا که به این ترتیب در هر لحظه تمام چیزها (به جز آنچه که بدترین حالت فرض شده) توجیه خواهند شد.
این روش گاهی مخصوصا برای تحت تاثیر قرار دادن احساسات استفاده می‌شود به این شکل که تلاش می‌شود شخصی را دچار عذاب وجدان کنند تا وی از بیان شکایت و انتقادات خود دست بکشد. به عنوان مثال: «ف می نی ست ها در گذشته دشواری های خیلی بیشتری نسبت به اکنون داشتند. پس باید ف می نی ست های امروزی خفه شوند!»

حالت ۲ (گاهی معتبر):
عمل B از عمل A بدتر است. بنابراین انجام عمل A کار درستی است.
این احتمالا معتبرترین نوع قیاسی هست که در این زمینه در مورد دو عمل قابل انجام است، اما مانند اکثر گزاره های مغلطه‌ی «نه به اون بدی» می‌تواند به طور بالقوه شامل مغالطه‌های «دو راهی غلط» (دو راهی غلط شکلی از سفسطه است که در آن دو حالت متضاد به عنوان تنها انتخاب های موجود معرفی می‌شوند طوری که مخاطب با رد یکی مجبور به قبول دیگری شود در حالی که در واقعیت حالت های میانی و گزینه های بسیار دیگری وجود دارند) و مغالطه «توصل به نتیجه» (توصل به نتیجه نوعی از سفسطه است که در آن فرض شود نتایج یک گزاره صحت آن را تایین می‌کنند. در حالی که سودمندی یک باور مستقل از حقانیت آن است). اگر بحث بر سر رتبه بندی چیزها از بد تا بدترین باشد آنگاه این درست است اما شما نمی‌توانید A را تنها با ذکر کردن B توجیه و تصدیق کنید زیرا که این دو ممکن است هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند. وضعیت متداولی وجود دارد که در آن در حقیقت گزینه C بهترین حالت است اما شخص می‌خواهد با استفاده از سفسطه ی «شاه ماهی قرمز» (شاه ماهی قرمز نوعی سفسطه است که در آن سعی می‌شود با مطرح کردن موضوعی بی ارتباط یا نادرست اذهان را از موضوع اصلی منحرف کرد و به این وسیله در بحث پیروز شوند.) سعی کند که کسی متوجه وجود آن گزینه نشود.

حالت ۳:
گزاره B بیشتر اتفاق می‌افتد، خطرناکتر است یا آسیب‌های بیشتری نسبت به A می‌رساند.
بنابراین A قابل چشم پوشی است.

اغلب وقتی در مورد تبعیض بحث می‌شود این جدل به کار می‌رود، اما قطعا جزو سفسطه «دو راهی نادرست» قرار می‌گیرد زیرا که این گونه القا می‌کند که گویی یک شخص تنها می‌تواند توجهش را متمرکز A «یا» B بکند و توانایی موضع گیری و عکس العمل اخلاقی نشان دادن به هر دو را ندارد. این می‌تواند در عمل در شرایطی درست باشد که شما مجبورید منابع محدودی را تقسیم کنید و باید به حل مشکلات خطرناکتر و عاجل اولویت بیشتری بدهید، اما این از نظر اخلاقی A را از هیچ کدام از اشکالاتش مبرا نمی‌کند. به عنوان مثال: «پرداختن به مساله ترور کاریکاتوریست های شارلی ابدو بی معنی است در حالی که روزانه صدها نفر در سوریه و عراق کشته می‌شوند».


حالت ۴:
گزاره ی A گزینه ی بهتری است چون که تنها جایگزینش B است که بدتر است.
بنابراین ما باید A را حفظ کنیم.

این یک جدل عملگرایانه است به شرطی که B واقعا ایجاد خطر می‌کند و هیچ گزینه ی دیگری مثل C وجود ندارد که مخفی شده باشد. آیا ممکن نیست که ترور یک دیکتاتور در یک کشور مفروض باعث ایجاد یک خلاء قدرت شود که تمام منطقه را وارد جنگ کند؟ پس بهتر است فعلا با وی سر کنیم!

اینکه شکل‌های فوق الذکر مغلطه‌ی «نه به اون بدی» سفسطه آمیز هستند یا نه بستگی به استفاده یا عدم استفاده از «دو حالتی نادرست» دارد و اینکه آیا تلاش برای توجیه اخلاقی منحصرا از طریق این جدل جستجو می‌شود یا نه؟

ستاد مبارزه با چرندیات


45 سال

جمعه 29 آبان 1394 10:24 نویسنده: شیرین نظرات: 1 نظر چاپ

"45 Years"  ساخته سال 2015 و برنده خرس نقره ای جشنواره برلین برای بهترین  بازیگر زن و مرد، در انگلستان تولید شده است.

(بابت ناتوانی بلاگ اسکای در ثبت صحیح نام فیلم معذرت می خواهم. عجیب است که یک سایت نتواند یک عبارت ترکیب از یک نام و یک عدد را صحیح ثبت کند! تکبیر برای توانایی های تکنولوژیک مام میهن!!)فیلم یادآور این واقعیت مهم است که نمی شود از گذشته و زندگی فرار کرد. تکلیف خود را باید به موقع روشن کرد و باید شهامت نگاه کردن به درون خود را داشت. بزدلی در رویارویی با احساسات و خواسته ها فایده ای ندارد. یک روزی و یک جایی مجبور به انتخاب هستیم و چه بهتر زمانی اینکار انجام شود که فرد دیگری قربانی نشود. هر چند در دنیای واقعی، مثل آنچه در این فیلم می بینیم این اتفاق نمی افتد. اکثر آدم ها بزدل و حقیرند و از "انتخاب" کردن بر اساس واقعیت ذات خود می ترسند. از متفاوت بودن هراس دارند و به هر ضرب و زوری می خواهند همرنگ جماعت باشند و حتی به قیمت دروغ گفتن به خود، می خواهند یک زندگی "ordinary" پیشه کنند. بعد اتفاقی می افتد، خبری از گوشه ای بیرون می آید و تمام آن کاخی که روی کاغذ بنا شده بود در یک آن پوف ف ف ی می ریزد پایین! بعد این آدم ِ ordinary باز هم دست و پا می زند و با بهانه و توجیهات عامه پسند سعی در جبران دارد و می خواهد همه چیز را تحت عنوان "انتخاب دوران پیری" رفع و رجوع کند. خیلی هم عالی! همه خوشحال و راضی می شوند، دست می زنند و اشکی هم برای احساسات پاک او می افشانند. اما آن همراه زندگی که 45 سال در دروغ و پنهان کاری زندگی کرده است دیگر باور ندارد. چیزی در درون او شکسته است که دیگر قابل جبران نیست. نمی تواند لبخند بزند و در پایان رقص دستش را پس می کشد. نمایشی دیگر، نمایش دوران پیری، و دروغی دیگر را تحمل نخواهد کرد!


تعبیری مدرن از "رهبری" در سازمان های نوآور

سه‌شنبه 26 آبان 1394 19:53 نویسنده: شیرین نظرات: 0 نظر چاپ

فیلم سخنرانی را اینجا می توانید ببینید.

روی مربع سمت راست صفحه کلیک کنید و زیرنویس را به زبانی که مایلید فعال کنید.